Güneş Mahallesi 19 Mayıs Bulvarı No: 126/1 48200 Milas/MUĞLA
+90 850 241 09 48

EBT DOLGU KUMU

EBT DOLGU KUMU

Yurt içi ve yurt dışındaki birçok demir çelik fabrikalarında hurda demirin ergitilme işlemi elektrik ark ocaklarında yapılır. Elektrik ark ocaklarında ergitilen sıvı çelik,  ocağın alt kısmında bulunan EBT deliği diye isimlendirilen tasfiye deliklerinden pota ocaklarına aktarılır. Genel olarak bu EBT Delikleri döküm tamamlanıncaya kadar olivinden yapılmış EBT kumları ile doldurulur.

Kullanıldıkları yer itibarıyla EBT Kumunun kalitesi çok büyük önem taşımakta olup döküm deliği tapası açıldığında kumun kendiliğinden akması beklenir. Burada  kalitesiz malzemeden üretilmiş ebt dolgu kumları sinterleşme yaparak kendiliğinden açılmaz ve oksijenle müdehale gerektirir. Buda kullanıcının zaman kaybetmesine neden olur. Bu olumsuz durumun süreklilik arz etmesi halinde ise kaybedilen vakit günlük döküm sayısını azaltarak kullanıcının ciddi ekonomik zarar uğramasına neden olur.

EBT KUMU ÖZELLİKLERİ

• % 98 in üzerinde serbest açma oranlarına sahiptir Yüksek MgO değerlerine sahip olup 1760 C sıcaklığa kadar dayanıklıdır.

• Özel üretim tekniği ile üretilen EBT Kumunun tane yapısı köşeli değil, yuvarlıktır. Bu özellik EBT Kumuna akışkanlık kazandırarak sinterleşme yapmadan açılmasını sağlar.

• EBT Kumunun yüksek kaliteye sahip olması kullanıcıya zamandan ve işçilikten tasarruf yapmasını sağlar.

• EBT Kumu olarak kullanılan her boyuttaki ürünlerimizin tane dağılımları; uzun yıllara dayanan tecrübeyle kanıtlanmış en doğru aralıklardır. Taneler birbiri içine girerek taneler arasında boşluk kalmasını engeller.

• Böylelikle curufun taneler arası boşluklara sızarak sinterleşmeye neden olmasının önüne geçilir.

• EBT Kumu üretimi sürekli kalite kontrol denetimi altındadır. Olası bir problem karşısında anında müdehale edilir.

EnglishTurkish